דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

יש לי חלום

  
 
28 אוגוסט 1963: מרטין לותר קינג על מדרגות אנדרטת לינקולן נואם את הנאום המזוהה יותר מכל עם מאבקם של השחורים בארצות הברית לשוויון זכויות, נואם את אחד הנאומים המפורסמים בהיסטוריה. "יש לי חלום שיום אחד תקום אומה זאת ותגשים את משמעותה האמיתית של סיסמתה, שכל בני האדם נבראו שווים. יש לי חלום שארבעת ילדיי יחיו יום אחד באומה בה הם לא יישפטו על פי צבע עורם אלא עלפי טיב אישיותם".
  מרטין לותר קינג (1929 - 1968)
החוקה האמריקאית קוראת להענקת זכויות שוות לכל אזרחי ארצות הברית ללא קשר לדת, גזע ומין. למרות זאת, מאז מלחמת האזרחים 100 שנה קודם לכן, עדיין היו נהוגים בארצות הברית חוקים מפלים כלפי השחורים. מדיניות זו נקראה מדיניות ההפרדה, שבה מתקנים ציבוריים כמו ברזי מים, ספסלים ציבוריים ועוד היו שמורים ל"לבנים" בלבד. נותני שירות פרטיים כמו מסעדות, אוטובוסים וכולי לא היו חייבים לשרת "שחורים". האפליה הבוטה ביותר הייתה במדיניות ההפרדה בבתי הספר הציבוריים. בעקבות מאבקו העיקש של קינג נחקק בארצות הברית חוק זכויות האזרח ב-2 ביולי 1964 ביוזמת הנשיא ג'ון פיצג'רלד קנדי, והיה ציון דרך חשוב בחקיקה האמריקנית כנגד ההפרדה הגזעית שהייתה נקוטה ברחבי ארצות הברית בין אזרחים לבנים לבין אזרחים ממוצא אפרו-אמריקאי. החוק אסר לחייב הפרדה גזעית בבתי הספר, בדיור או בתעסוקה. מרטין לותר קינג נרצח על ידי מתנקש, ג'יימס ארל ריי, ב-4 באפריל 1968.
 
ישראל 2010: "בית יעקב" בעמנואל הפריד בין אשכנזיות לספרדיות ופגע בזכות הבנות לשוויון. נטען כי בית הספר אינו מערבב בנות מעדות ספרד עם בנות מהמגזר החסידי. ישגם כניסות נפרדות, כניסה לאשכנזים וכניסה לספרדים. קיימות, זו לצד זו, שתי כיתות, כאשר באחת שש תלמידות ובשנייה שמונה תלמידות, האחת על טהרת ה"לבנות" והאחרת על טהרת ה"שחורות". בית המשפט העליון הורה לבטל לאלתר הפרדה עדתית בין תלמידות בבית הספר. למרות הוראת בית המשפט העליון, ממשיך בית הספר לעשות כראות עיניו. "בית יעקב" באלעד לא קיבל לשורותיו 5 בנות מעדות המזרח. הן יושבות ומחכות בבית. בשנת 2002 פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות", כי בעיר אשדוד חולק מבנה של בית-ספר לשניים: בצדו האחד למדו תלמידים אתיופים ובשני תלמידים ותיקים. בבית-הספר הממלכתי-דתי "צמח ב'", אף הוא באשדוד, יש שני מסלולי לימוד: מסלול לימודים תורני שבו רק 5% מהלומדים הם ממוצא אתיופי, ומסלול רגיל ממלכתי-דתי שבו כ-70% מהתלמידים הם ממוצא אתיופי. מועדי ההפסקות במסלולי הלימוד שונים ובמסדרון יש סורג המפריד בין שני חלקי בית-ספר, וכך תלמידי המסלולים אינם נפגשים.
 
מעשה ב-4 בחורות ישראליות. רוסיה, אתיופית, ערביה וצברית (חפה ממבטא). למי מהן הסכימו להשכיר חדר בדירה? זה נשמע כמו בדיחה, אבל זה ממש לא. זו המציאות בה אנו חיים. לא מזמן הייתה כתבה בחדשות ערוץ 2 , נדמה לי, לקחו 4 בנות שתפקידן להתקשר לטלפון המופיע במודעה של "דרושה שותפה". מיותר לציין מה היו התגובות ומי "קיבלה" את החדר. 
 
לפני 60 שנה ויותר שרפו אותנו כי היינו גזע נחות. הייתי מצפה מעם ש-6 מליון מבניו הושמדו בשואה לא ינהג כך, לא יצביע על ה"חריגים" בעיניו ויזיז אותם הצידה, לקרונות, לא ימנע מילדים ללמוד בבית ספר בגלל צבע עור או יפריד בין "לבן" ל"שחור".
 
יש לי חלום שילדיי יחיו במדינה בה הם יוכלו לחיות בכבוד, בלי השפלה, בלי ניצול, בלי אפליה, בלי שחיתות. יש לי חלום שילדיי יחיו במדינה בה יש כבוד לאדם, אדיבות, ערכים. אני מקווה שזו תהיה מדינת ישראל, אבל זו תהיה כבר החלטה שלהם.
 
 הקליקו והגיבו למאמר

הכותב הינו אבא שדואג לעתיד ילדיו ונמאס לו לשתוק על תחלואי החברה

 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות