דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

לא צריך לחכות לנס

 
כאדם, שדת רחוקה ממנו שנות אור, ניתן לומר שזהו החג היחיד שאני חוגג. אולי בגלל שהוא צבעוני ושמח, מאכלים טעימים ומשחקים. חג קל, מבחינתי. החג מסמל ניצחון צבאי של מעטים מול רבים, ניצחון החשמונאים על היוונים. זהו החג המסורתי היחיד אשר אינו מוזכר בתנ"ך. 
 
רגע של היסטוריה דתית, ברשותכם: בשנת 167 לפני הספירה הכריז אנטיוכוס, לאחר שהבין שלא יוכל לדכא את רוח היהודים, על גזירות חסרות תקדים בתולדות עם ישראל, גזירות האוסרות את חוקי התורה כשמירת השבת, ברית-מילה, הקרבת קרבנות ועוד, והיוונים הקימו מזבח אלילים במודיעין (או כשמה בתקופה ההיא 'מודיעים'), כפרם של מתיתיהו הכהן ובניו. מפקד הצבא פנה אל יוחנן, בנו של מתתיהו, וציווה עליו להקריב קרבן על המזבח. יוחנן סירב, ובמקומו אחד המתייוונים קם וניגש להקריב חזיר על גבי מזבח האלילים. מתיתיהו הזקן לא היסס. הוא התנפל על המתייוון וכרת את ראשו. חמשת בניו ושאר העם שניצבו מסביב התנפלו על החיילים היוונים. 
המרד החל.
 
משפחת החשמונאים נמלטה להרים והמשיכה לנהל משם את המלחמה נגד היוונים. לאט-לאט הצטרפו אליהם אחרים. במהלך המלחמה נפטר מתתיהו הזקן ובנו יהודה מונה למפקד. החשמונאים נחלו ניצחונות קטנים, אך חשובים. כנגד כל הסיכויים הוביל יהודה במלחמת גרילה ניצחון של קומץ גברים לא מאומנים על גלדיאטורים יוונים משוריינים. המוראל עלה ורבים הצטרפו אל שורות יהודה ומרד.  המרד עצמו פרץ במודיעין, אך שיאו של הניצחון בא לידי ביטוי בכיבוש ירושלים ובטיהור בית המקדש מן הפסלים ועבודת האלילים.
 
החשמונאים, ובראשם יהודה המכבי, הכינו כלים חדשים למקדש ובהם המזבח והמנורה. ביום כ"ה בכסלו שנת 164 לפני הספירה חנכו החשמונאים את המזבח החדש בתפילה ובשמחה וקבעו יום זה כחג החנוכה. השם 'חנוכה' מסמל את יום הניצחון: חנו-כה, כלומר, ביום כ"ה בכסלו חנו המכבים מאויביהם. סיבה נוספת היא חנוכת הבית שנערכה לאחר ניצחון המכבים וטיהרו את בית המקדש.לצאת למרד חנוכה, היום?
 
 
 
חזרה לימינו ומבחן המציאות
אם נבחן את המציאות שלנו כאן במדינת ישראל 2010, מצב החינוך, אובדן הערכים, הפשיעה והאלימות, האפליה, השחיתות, הנצלנות, האדישות וההנהגה - אפשר להבין שאנו בבעיה. שום דבר לא עובד כאן כמו שצריך.

רובנו אומרים, 'יהיה בסדר, קצת סבלנות והדברים יסתדרו מעצמם'.
אבל שום דבר לא משתנה, שום דבר לא קורה והמצב רק מחמיר.
לא עובר יום בלי רצח,
לא עובר יום בלי כמה הרוגים על הכביש,
לא עובר יום בלי אירוע של אפליה או גזענות,
לא עובר יום בלי אירוע שחיתות,
לא עובר יום בלי שנשאל את עצמנו: מה עושים חברי הכנסת לעזאזל? למה הם לא ממלאים את תפקידם?
 
ליהודה המכבי, להבדיל מהמצביאים של ימינו, היה ביד קלף מנצח. היהודים איחדו את כוחותיהם אל מול היוונים. במדינת ישראל 2010 אין אחדות. אנו מפורדים להמון פלגים וכך אי אפשר לנצח. מערכת החינוך, אבדן הערכים, הפשיעה והאלימות, האפליה, השחיתות, הנצלנות, האדישות, ההנהגה - יש לנו מספיק עבודה כדי להפסיק עם השטויות ולהתאחד. מספיק עם השטויות. צריך לעשות חנוכת בית חדשה. להחזיר את הערכים, את הכבוד לזולת, את היושר והתמימות, את המנהיגים שמנהיגים כי הם רוצים לשנות ולא בגלל משכורות מנופחות חסרות פרופורציה לביצועים.

לא צריך לחכות לנס (אבל לא יזיק לנו אחד כזה), אחרת לא תהיה לנו מדינה, אולי עוד בימינו אנו.
 
בבנין בו אני גר יש 2 זוגות של אנשים מבוגרים, בני 80 פלוס: הזוג האחד, צברים מוותיקי הישוב, הבעל קצין בכיר בצבא. הזוג השני, ניצולי שואה מפולין, הבעל לחם ביערות עם הפרטיזנים. הם זכו באריכות ימים.
אני מקנא בהם - הם הכירו את מדינת ישראל בחיתוליה, כשהכול היה כאן תמים ויפה ופשוט.
אני מרחם עליהם - הם צריכים לחיות במדינת ישראל שנת 2010.
 
הקליקו והגיבו למאמר

הכותב הינו אבא שדואג לעתיד ילדיו ונמאס לו לשתוק על תחלואי החברה

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות