דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

אפשר להציע לכם ידידות?

בקריית שמונה, לצד מרכזים נוספים בארץ, מפעילה עמותת ידיד סניף אינטימי שמעניק שירות חם ותומך לתושבי הקהילה בנושאים שונים. מישהו מטפל בך.

אל עמותת ידיד ("ידיד – מרכזי זכויות בקהילה") התוודעתי רק לאחרונה, אך לצד שמחת ההיכרות חשתי מעט תסכול על שכל השנים הללו לא ידעתי על קיומה. כבר מ-1997 פועלת העמותה, לפי הגדרתה, למען תמיכה והעצמת שכבות חלשות בחברה הישראלית, ובמטרה להגביר את הסולידריות החברתית. ממספרים בעמותה כי עד כה טופלו על ידה, בעיקר על ידי המתנדבים שלה, למעלה מ- 250 אלף משפחות ויחידים. בהחלט מספר מרשים.
איך זה עובד, אתם שואלים? באמצעות 21 מרכזי זכויות שפוזרו בתפוצה ארצית, ובהם יכול כל אחד בקהילה לקבל ייעוץ וסיוע חינם במימוש זכויותיו השונות, בעיקר מול הרשויות. מה שיפה כאן, בין היתר, הוא שכל מרכז מפתח בדרכים יצירתיות נושאים מסוימים.

ממאזינות למסייעות פעילות
סניף עמותת ידיד בקריית שמונהבסניף האינטימי בקריית שמונה, שמארח את אוכלוסיית הגליל העליון, זה קרה באופן טבעי. כמו יתר המרכזים, מעניקים כאן שירות בנושאים מגוונים לקהילה כולה. בין היתר נהנים מן העמותה קבוצה הולכת וגדלה של משפחות חד-הוריות. המרכז מקשר בין הפונים ובין גופים שונים בנושאים רבים, ביניהם ביטוח לאומי, סיוע משפטי, עיקולים, טיפול בחובות, הוצאה לפועל. כך למשל, מי שמתקשה בניסוח מכתב לרשות מסוימת, יכול להגיע לכאן ולהסתייע באחד המתנדבים בכתיבת המכתב שעשוי לגאול אותו מהתסבוכת שאליו נקלע. המתנדבים הם הכוח המניע את המרכז, וכל אחד יותר מקסים מהשני.
בשיחה עם איריס רוזן (42), למדתי קצת על היצירתיות והגמישות של המרכז. "תמיד רציתי להתנדב, אבל כשהילדים היו קטנים לא הייתה לי את האפשרות. עכשיו הם גדלו", היא עונה על שאלתי איך הגיע להתנדב בעמותה, ומוסיפה שיש לה 3 ילדים, בני 9, 12 ו-16.5. "בערך לפני שנתיים" היא ממשיכה, "הגעתי כחד הורית, כי שמעתי שבסניף של 'ידיד' נפתחת קבוצת תמיכה של אמהות של חד הוריות. נרשמנו בערך 15 אמהות חד הוריות, כולל אותי ואת לאה, ועברנו סדנה במשך בערך שנה, שבה ליוותה אותנו סטודנטית לעבודה סוציאלית. עשינו פעילויות כיפיות ומגבשות. במקביל נתקלתי בבעיה והייתי צריכה סיוע. מיכל סגל, עורכת הדין שאחראית על מרכז ידיד בקריית שמונה הציעה לי להיעזר במרכז, וכך היה. כשסיימנו את הפעילות כולנו רצינו עוד ולא ידענו מה, והחלטנו להעניק תמיכה וסיוע למשפחות חד הוריות, כי אין כמעט מענה לקהילה הזו, חוץ מאגף הרווחה שלא ממש עושים הרבה. פתחנו את המרכז הזה בתוך מרכז ידיד. אחרי בדיקה של מספר חודשים מול הצרכים של קהל היעד שלנו, וכמה שינויים ארגוניים, מצאנו שהפתרון הטוב ביותר עבור המשפחות הוא שבמשך משמרות המרכז תשב תמיד מישהי מאיתנו בקבלת קהל. כך, אם הפונה הוא חד הורי, אנחנו דואגות לקבל אותו. בנוסף קיבלנו גם הכשרה לקבל קהל באופן כללי". גם לאה בן-שימון (40) מתנדבת במרכז לחד-הוריים, והיא מספרת לי על הפגישות החודשיות של המתנדבים (יש גם מתנדב אחד!), שם הם מעלים רעיונות וחלק מהם יוצאים לפועל לטובת הקהילה. "אני למשל העליתי באחד המפגשים דוגמא של פונה שביקשה ממני לדעת מה הזכויות שלה בתור חד הוריות. בעקבות דיון שעשינו על הנושא יזמנו הרצאה לחד הוריים". לאה, כמו מתנדבות רבות במרכז, נשארת זמינה לפונים ולפונות גם בימים שאינה בתורנות. "אם יש נושאים שאני בטוחה בהן וזה לא יום ההתנדבות שלי – מבקשים ממני גם בטלפון ואני עוזרת". כשאני שואלת על מקרה מרגש וזכור לטובה, לאה מספרת על מישהי שפנתה אליה בבקשת עזרה עם ניסוח פנייה להוצאה לפועל. "עזרתי לה לפנות לבימ"ש ולכתוב שהיא רוצה לסגור את החובות ולפתוח את הקופה במבטחים (היא לא הצליחה קודם). בימ"ש הסכים, העברנו העתק למבטחים ומבטחים נתנו את הכסף, והיא סגרה את כל החובות ונשאר לו עוד סכום יפה להשתקם".

לומדות ומעבירות את הידע הלאה
במסגרת הכשרתן לומדות המתנדבות במרכז החד-הוריים בידיד על נושאים רבים, כדי שיוכלו להעניק את הסיוע המיטבי לפונים. בין היתר עברו השתלמויות בנושא משכנתאות, דיור, דיני עבודה, הוצאה לפועל ומה לא. "זה המון ידע שחשוב לי לדעת בעצמי וגם עוזר לי לתת עזרה לאחרים", מסבירה איריס, ולאה מוסיפה שהיא "כל הזמן לומדת דברים חדשים, וגם בשבילי זה טוב. מסגרת של התנדבות תורמת המון גם למתנדב ומאפשר ללמוד כל הזמן. בעבר זכיתי לאימון אישי ובקרוב אני יוצאת בקרוב דרך העמותה לקורס ניהול תקציב משפחתי, זה משהו שמאוד חשוב לי ברמה האישית לחיים שלי, וכמובן שבזכותו אני אוכל לתרום מאוד לפונות כשאני מעניקה להם תמיכה".

השילוש הקדוש: עבודה-התנדבות-משפחה
איריס עובדת כסייעת גננת 5 ימים, וכל יום רביעי מקפידה שלא לפספס את שלוש שעות ההתנדבות הקבועות שלה במרכז. אז, בין היתר, היא מקבלת פניות של אנשים, ממלאה טפסים ושולחת לרשויות. כשאני שואלת אותה איך היא מסתדרת עם המחויבות ל'ידיד' יחד עם העבודה והילדים, היא עונה לי שהיא מסתדרת. " אני רואה את זה כשליחות שיש לי יום פנוי בשבוע ו3 שעות ממנו אני מקדישה לפעילות בקהילה. מה זה 3 שעות בשבילי, כשלאדם אחר זה עולם ומלואו? זה קשה, אבל כשאני מגיעה לשם ומקבלת קהל זה סיפוק אדיר. אנשים מספרים לי את הצרות שלהם ובוכים לי מול העיניים. ואני מכירה איך זה להיות בצד ההוא – אז אני יודעת מאיפה זה מגיע ומה הם צריכים ממני.

מתחברות מהמקום האישי
כחד הוריות בעצמן, לאה ואיריס מרגישות נתרמות ותורמות באמצעות ההתנדבות. "אני רואה את עצמי בצד שלהם. כל אחד צריך עזרה, אדרבא הורה יחיד שמגיע למרכז מיואש ולא יודע כבר מה לעשות, הוא רק מחפש מילה טובה ושמישהו יהיה איתו וירגיע אותו שיהיה בסדר", אומרת איריס. ומה הם באמת צריכים? איריס משתפת: "אני הייתי בזמנו במצב של התמוטטות, ואני זוכרת כמה עזר לי שפשוט היה שם מישהו שהקשיב. לפעמים אנחנו ללא יכולים לעזור אבל הם צריכים אוזן קשבת וזה מאוד עוזר". לאה משתפת שהייתה בזוגיות 5 שנים, וכשנכנסה להיריון נפרדה מבן זוגה והחליטה לגדל את התאומים שנולדו לבדה. כיום הם בני 11.5. "התמיכה של המשפחה נתנה לי הרבה כוח, וזה מה שאני עושה היום בהתנדבות. התמיכה לא חייבת להיות כספית. המילה הטובה, העידוד, זה מה שאנשים מחפשים. זה נותן כוח. הרבה פונים אומרים שהם התקשרו רק כדי לשמוע אותנו אומרות בוקר טוב".

ההתנדבות ממלאת אותנו 
כשאני שואלת אותן אם הן ממליצות לאנשים נוספים להתנדב בכלל, ואולי גם במרכז ידיד בפרט, הן משיבות בחיוב מבלי להסס. "זה בעיקר מילוי טפסים וקבלת קהל – כלומר לשמוע המון בעיות וצרות של אנשים. עושה לי טוב שאני יודעת שדברים יסתדרו להם. זה מאוד ממלא, ואני יוצאת מהשגרה של הגן והילדים ושל כל השבוע, והניתוק הזה, ועצם זה שאני עוזרת למישהו", פותחת איריס, ולאה מוסיפה ש"זה עושה טוב. אני מאוד אוהבת לעזור, אני טיפוס כזה. וזה נותן לי סיפוק, במיוחד כשאני רואה שיוצא להם טוב. והתודות שאני מקבלת. צריך להיות רגישים, לא מספיק לדעת את החומר. לפעמים מגיעה מישהי בוכה, ואני מרגישה איתה את הכאב, מזילה איתה דמעה. צריך הרבה כוח, הרבה סבלנות. יש פונים שבאים בצעקות, וברור שצריך גישה. זה לא קל". גם איריס מדגישה את המשמעות של הנתינה, וכמה לתת זה בעצם לקבל: "אני חושבת שחשוב וכדאי לכל אחד לקחת על עצמו מחויבות אישית, גם אם זה רק לשעה, כי כשאתה נותן לאחר אתה מקבל, וזה עושה טוב על הלב. הניתוק הזה מהשגרה שיש לך ושאתה עושה למען אחרים – זה מחמם את הלב. לפני שבאתי לידיד לא ידעתי כמה צרות יש לאנשים. בחורים צעירים למשל עם חובות אדירים ועיקולים. אם לא הייתה העמותה, מה הם היו עושים"?

קוראות למתנדבות ומתנדבים נוספים 
כשאני שואלת בתמימות אם צריכים עוד מתנדבים במרכז, הן עונות: "בטח, כמה שיותר – יותר טוב, כי אז המרכז יוכל להיות פתוח יותר ימים ויותר שעות. כדאי מאוד להגיע משום שיש לנו הרצאות מאוד מעניינות לקהל הרחב, וימי עיון למתנדבים. המתנדבות הקיימות נחמדות מאוד, ואנחנו שומרות על קשר כי כיף לנו ביחד. הקבוצה שלנו מיוחדת ומהווה כוח טוב, מגובשת, ופתוחה לקבל חברות חדשות. אני מקווה שזה ימשיך ככה. כל אחת תורמת מהידע שלה ונותנת מהלב".
עושה רושם שכדאי להקשיב להן.

* התמונות צולמו על ידי מתנדבים מטעם סניף קריית שמונה ב'עמותת ידיד', ובאישור העמותה.

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות