דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

גונבים לנו את הים

לפי חוקי המדינה, חופי הים הם נחלת הכלל. עם זאת, לעיתים אנו נאלצים לשלם דמי כניסה או דמי חנייה בשטח הצמוד לחוף. האם עלינו פשוט להשלים עם זה? לא אם לשחף רטר יש מה לומר בנדון
בית ינאי. לעשירים בלבד? (הגדלה)


שלום חברים,

שמי שחף רטר ואני מתגורר בקיבוץ גבעת חיים איחוד.

בימים אלה אני מנהל מאבק ציבורי למען הפסקה מוחלטת, ללא תנאים, של גביית הכספים בחוף בית ינאי על ידי רשות הטבע והגנים בישראל.


לפי חוקי מדינת ישראל, חופי הים הם נחלת הכלל. למרות זאת, בחופים רבים מתבצעת גבייה של דמי כניסה לחוף או של דמי חנייה בשטח הצמוד לחוף. כזהו המצב גם בחוף בית ינאי, הקרוב למקום מגוריי. כיוון שמצב בו נדרשים אזרחים לשלם תמורת גישה למקום שהוא נכס הציבור, הוא מצב לא חוקי, שלא לדבר על לא הוגן, מצאתי לנכון לצאת למאבק ולטפל בעניין: בשלב ראשון בקשר לחוף בית ינאי שבעמק חפר, ואם וכאשר יצליח הדבר, אז גם בקשר לשאר חופי הרחצה במדינת ישראל.

לפני זמן-מה, עשיתי מעשה והגשתי על כך תלונה לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה. חוף בית ינאי הוא חוף המוכרז גם כגן לאומי במדינת ישראל ולכן שמרה לעצמה הרשות לשמירת הטבע והגנים בישראל את הזכות לגבות כספים מאזרחי ישראל הבאים למקום בעזרת רכביהם. מכיוון שאין באזור מגרש חנייה, נוצר מצב שבו נאלצים האזרחים לשלם עבור חניית הרכב במגרש החנייה במקום, זאת ללא כל הצדקה, כיוון שלמעשה אחזקתו של החוף אמורה להיות משולמת על ידי המועצה האזורית עמק חפר מכספי המיסים שאותם היא מקבלת מתושבי עמק חפר.

 

מבדיקה שעשיתי בעניין התברר לי לפני שנתיים, שמגרש החנייה במקום איננו חוקי ואף אינו מאושר על ידי משרד התחבורה כנדרש בחוק. בעקבות זאת הגשתי את התלונה למשרד מבקר המדינה.

לאחרונה הגשתי תלונה נוספת על כך שלדעתי, על סמך מסמכים שאני מחזיק ברשותי, מגרש החנייה במקום נמצא מחוץ לשטחי הגן הלאומי. הדבר עדיין נמצא בבדיקה.

טחנות הצדק במדינת ישראל טוחנות לאט, וטיפול בדבר כזה אורך לרוב זמן רב ולפעמים אף נמשך שנים רבות, והדבר דורש סבלנות רבה מצד האזרח.


לפני כמה חודשים, החלטתי לגייס למאבק אזרחים הסובלים מנכות פיסית,
ולהחתימם על מכתבים ופניות כתובות, התובעות את זכותם להיכנס לחוף ללא תשלום.

אני מקווה שהמקרה של הנכים, שבו העוול טעון יותר ובולט יותר לעין, יגרום להעלאת העניין לסדר היום הציבורי בנציבות תלונות הציבור, ובכך ייבדק מחדש ויבוטל כל עניין גביית הכספים בחוף.

אזרחים רבים הסובלים מנכות כבר התגייסו וחתמו על מכתבים ופניות (שאת רובם ניסחתי בעצמי), ולשמחתי הנציבות פנתה בעניין לרשות לשמירת הטבע והגנים. אני יכול לומר שאני אופטימי במידה מסוימת וחושב שיש סיכויים שהדבר יביא לתוצאות, אם שיתוף הפעולה יימשך.

 

כעת החלטתי לפנות גם אל בעלי הצרכים המיוחדים בישראל, שאני נמנה עליהם, ולבקש את עזרתם במאבק, במטרה להפסיק את גביית הכספים כבר החל מעונת הקיץ 2009.

כאשר אני מדבר על "בעלי צרכים מיוחדים",  כוונתי בעיקר לקבוצות הבאות:

חולי פרקינסון, מוגבלי תנועה, אוטיסטים בכל הרמות, חולי אפילפסיה, עיוורים וכבדי ראייה, חרשים וכבדי שמיעה, כבדי דיבור, חולי סכרת וסכרת נעורים, חולי אלצהיימר, הסובלים ממחלת כליות וזקוקים לדיאליזה, אנשים הסובלים מפיגור, מגמדות, ממחלות נפש, נפגעי פעולות איבה, נפגעי תאונות דרכים, חולי סרטן, לקויי למידה, אנשים הסובלים מתסמונת דאון ומשפחותיהם, הסובלים מתסמונת אספרגר ומשפחותיהם, אנשים הסובלים מתסמונת טורט ומשפחותיהם, וכן הלאה.

 

לדעתי, אם נציבות תלונות הציבור תקבל כמות גדולה של מכתבים מבעלי צרכים מיוחדים, הדבר יטה את הכף ויכריע את המאבק.

 

אשמח אם תשלחו מכתבי תלונה לנציבות תלונות הציבור:

עבור עו"ד הלל שמגר, נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה. פקס - 02-6665200.

 

ניתן לשלוח גם בדואר (חובה בדואר רשום):
עבור עו"ד הלל שמגר, נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה
, רחוב בית הדפוס 12, גבעת שאול, ירושלים, מיקוד 95483.

 

הפנייה למשרד המבקר אינה כרוכה בתשלום כספי, בהתחייבות או בסיכון כלשהם מצד הפונה.

 

אם תצטרכו עזרה כלשהי, אפשר גם לפנות אליי.

ניתן לפנות אלי במייל לכתובת  shachaf@ghi.org.il, או לטלפון 04-6369660.

 

אשמח גם לעזרה מכל מי שמצוי בקשר עם עמותות שיכולות לייצג אחת או חלק מן הקבוצות שהזכרתי, ולקחת על עצמן לכתוב מכתב ייצוגי בשם כל הקבוצה.

 

אני מודה לכם מאוד על כל שיתוף פעולה, ומקווה שנראה בקרוב את פירותיו של המאבק.

שחף רטר.

 

הקליקו והגיבו למאמר זה 

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. ליאורה (16/09/2008 19:45:08)
2. דפנה (17/09/2008 08:46:29)
3. שרית (14/08/2010 11:32:36)
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות