דלג על בר עליון
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על Banners
דלג על ניווט מהיר
דלג על Banners
מתי אתם עושים את זה?
דלג על Banners

היה לי חבר היה לי אח

הגדלה

 

עמותת "אח בוגר אחות בוגרת ישראל" מסייעת למאות ילדים ונוער באמצעות מתן חונכות ארוכת טווח עם אחים ואחיות בוגרים ברחבי הארץ. עמותה זו היא חלק מארגון בינלאומי שהוקם בארצות הברית בשנת 1904. היא החלה לפעול בשנת 2003 באזור ירושלים בניצוחה של העובדת הסוציאלית ליבי רייכמן. באמצע שנות השבעים הוקמה בחיפה עמותת "אחים אחיות בוגרים חיפה" אשר נתנה מענה לילדים ונוער שנהפכו ליתומים לאחר מלחמת יום כיפור. לפני בשנת 2013 התאחדה הפעילות של העמותה החיפאית בפעילות הארצית של "אח בוגר אחות בוגרת ישראל". העמותה מונה כיום, כעשרה סניפים ברחבי הארץ ונותנת שירות לארבע מאות ילדים באמצעות ארבע מאות מתנדבים אשר מלווים את הילדים בקשר של "אחד על אחד".    

משיחה שערכתי עם מנכ''ל העמותה, רועי פלפל, נוכחתי כי פרויקט זה מעניק הן לחונך והן לחניך חוויה התורמת לשניהם.  רועי מספר: "הקשר בין המתנדב לילד הוא קשר של "אחד על אחד". יש מספר שלבים: במפגשים הראשוניים זה הבניית קשר ואמון הדדי. פעילויות של כיף ויציאה מהשגרה כמו שיוצאים לפגישה. מטרת מפגשים אלה היא בניית הקשר, לפני תחילת ההתנדבות אנו עושים בדיקות, ראיונות  למתנדבים, ביקורי בית בבתי הילדים ובוחנים מי מתאים למי משתדלים לעשות התאמה מירבית. לא מחברים אנשים שהם מאותו מגדר מגורמים מובנים, לא מחברים ילד עם מתנדבת וילדה עם תנדב- הם צריכים להיות מאותו מגדר.  בנוסף לכך מחברים לפי תחומי עניין משותפים כמו ספורט, מוזיקה, אמנות ועוד. השלב הראשון בניית הקשר נמשךכארבעה חודשים. לאחר מכן נבנית תכנית אישית עם מנהלת האזור מטעם העמותה שהיא בדר"כ עובדת הסוציאלית דוגמא לתוכנית אישית - עבודה על חיזוק הבטחון העצמי. כל צמד לוקח את הקשר למקום אישי שמתאים לשני הצדדים, כמו רכיבה על אופניים וציור. אנחנו כעמותה נותנים פלטפורמות לעשות פעילויות, למשל חלוקת תלושים לפעילויות אתגר או לבילוי משותף כמו הליכה לסרטכמובן שמספקים הדרכה אישית וקבוצתית לאורך כל תקופת ההתנדבות"  בהמשך רועי מוסיף כי בפן המקצועי יש הרצאות בנושא פגיעות מיניות, במטרה לתת כלים להתמודד במצבים כאלה כמו חובת דיווח לרשויות החוק כמו כן בשנה זו לדוג' התקיימו הרצאות בסניפים השונים על "דור המסכים", על התמודדויות בפייסבוק, טאבלטים, ומענה לעולה מן השטח.

אז על איזו אוכלוסיית ילדים מדובר?

"רובם ככולם באים ממשפחות החסרות דמות הורית: הורים שחוו גירושין, אחד ההורים נעלם או לא מתפקד, מוות במשפחה ועוד. מגיעות משפחות עם חוסר תפקוד הורי מוכח של אחד ההורים או של שניהם. יש גם ילדים בפנימיות וילדים שמגיעים ממשפחות חד הוריות מבחירה כמו תרומת זרע. כמו כן יש אחוז גבוה של משפחות שנמצאות במצב סוציו אקונומי נמוך אבל לא בהכרח". 
    
מהלך הראיון אני מבינה שכל ילד באשר הוא זקוק לדמות בוגרת בחייו שתהווה מודל לחיקוי וכתף מנחמת בעת הצורך, גם אם זה לא ההורה ועל אלה  עונים המתנדבים. רועי חיזק את דבריי  באומרו "שהצרכים שחשובים לכל ילד, כמו דמות אח בוגר או אחות בוגרת. מישהו שייתן מקום לפינה חמה בלב, תשומת לב, לפרוק רגשית לדבר על נושאים חברתיים, על בית הספר. "חנוך לנער על פי דרכו" - חשוב לנו שתהיה התייחסות לכל ילד לפי הצרכים הייחודיים שלו. ואכן מחקרים של הארגון האמריקאי מראים בבירור שיפור ניכר בהתנהלות החברתית, אקדמית ובמצב הסוציו אקונומי של בוגרים שקיבלו בצעירותם אח בוגר או אחות בוגרת, והם לוקחים על עצמם להיות מעורבים בשיפור פני החברה בה הם חיים.  

רועי מספר: "תמיד כינן בי הרצון להתנדב בעצמי. לפני כשנה וחצי החלטתי שהגיע הזמן ושאני בשל להתנדב עם ילד. נראה לי טבעי להתמודד עם ילד מהעמותה שאני מנהל וכך הכרתי את יואב (שם בדוי), ילד בן 11 שהתגורר בדרום תל אביב וגדל בבית עם אימו ואחותו, אין אבא בתמונה. יואב ילד מקסים ואינטליגנטי אשר הגיע ממשפחה קשת יום ועם קשיים חברתיים ולימודיים. ליוויתי את יואב במשך תשעה חודשים. במהלך החודשים האלו הרגשתי שקיבלתי מתנה מרגשת. הרגשתי שבקשר של "אחד על אחד" אני בעצם עוזר לחולל שינוי בחיים של ילד, על ידי כך שחשפתי אותו לעולם שבעיני רבים הוא טריוויאלי וטבעי כמו ללכת לים ביחד, לשחק כדורסל או סתם לשוחח. עבורו ועבורי זה היה זמן איכות שקשה לתאר אותו במילים. עם הזמן הרגשתי איך נבנה הביטחון העצמי שלו, שדימוי הגוף שלו משתפר ועוד סממנים חיוביים."   

עד כה נראה כי עמותה זו למעשה זהה לפרויקט פר''ח (פרויקט חונכות) ובכל זאת במה היא שונה?

"השוני העיקרי הוא במוטיבציה של המתנדבים. בפר''ח המתנדב בא עם מוטיבציה לקבל מלגה. אצלנו 90% המתנדבים - הרוב המוחלט שלנו הם "אנשים טובים באמצע הדרך" שהחליטו להתנדב בקהילה, הגיל הממוצע הוא 29 ההתנדבות הממוצעת נמשכת כשנתיים וחצי ואולם יש גם קשרים מדהימים שאורכים שמונה עד עשר שנים!. מדהים לראות את החומר האנושי שמגיע להתנדב בעמותהועושה את החברה שלנו לטובה יותר. אנו מתייחסים אליהם כאל סיירת מובחרת, כשאתה תורם אתה מקבל המון בחזרה וזה הופך את המתנדבים שלנו לחוד החנית של החברה הישראלית". 

רועי מספר: "קיבלתי היום מייל מסוזי שהיא מנהלת אזורית בירושלים, עם כתבה שפורסמה במגזין אופניים אודות צמד, של ילד לפני גיוס שמלווה אותו קצין משטרה בן 40. התפתח ביניהם קשר דרך רכיבה על אופניים. הקצין נהג לצאת לרכיבה עם החברים שלו והילד החל להצטרף אליהם, מה שחיזק אצלם את הקשר. אפשר לקרוא עוד כאן.

מה אתה מאחל לעמותה?

"אני מאחל לעמותה שיצטרפו אליה אנשים ראויים שיעזרו לקדם אותה, שנצליח לגייס עוד מאות מתנדבים למעגל העשייה, שנמשיך לקדם אותה, שנמשיך להתפתח,להתמקצע, ולהשתפר את התהליכים המקצועיים. חשוב לציין שמושם דגש על מחקר הערכה ובדיקת איכות הקשרים בין האחים הבוגרים – המתנדבים, לבים האחים הצעירים - המתנדבים בהמשך הדרך היינו רוצים לראות שיהיה בית לעמותה, וכמובן להגביר את המודעות לפועלה גם בסקטור העסקי והציבורי. כמו כן שתשאף להכרה ומצוינות ושנמשיך לממש את החזון של העמותה שהוא העצמת ילדים ונוער הזקוקים לקשר אישי ומשמעותי באמצעות מתנדבים בוגרים.

הדפסהשליחה לחברהגיבו לכתבה
דרונט בניית אתרים
מיסודה של עמותת נחשון
עבור לתוכן העמוד
התנדבות